Planeta Ziemia
Email

Obejrzyj, jak wygląda Twój dom z satelity!


Google Maps 3 Chcesz się dowiedzieć jak zobaczyć w internecie satelitarne zdjęcie domu, w którym mieszkasz? A mapę okolicy? Zaplanować trasę wycieczki czy wyjazdu na urlop?
Skorzystaj z interaktywnego portalu Google Maps!!! Obejrzyj nowe, zaktualizowane zdjęcia satelitarne !!!

Kliknij , żeby obejrzeć satelitarne zdjęcie i mapę Wawelskiego Wzgórza, z Katedrą i Zamkiem Królewskim !!!


Autorem instrukcji jest pan G. Myrda z firmy Geostrada.com.


Google Maps, czyli jak znaleźć w internecie zdjęcie satelitarne domu, w którym mieszkam!


Grzegorz Myrda

Geostrada.com
Co to jest Google Maps ?

Google Maps to serwis internetowy pozwalający na korzystanie z map kuli ziemskiej udostępnianych przez firmę Google. Największym zainteresowaniem cieszy się składnik mapy w postaci zdjęć satelitarnych. Na zdjęcia satelitarne możliwe jest nakładanie danych wektorowych. Choć nie są one tak spektakularne, są jednak bardziej funkcjonalne, gdyż to dzięki nim można na przykład wyznaczać trasę przejazdu.

Google Maps 1
Rys. Google Maps – mapa wektorowa

Rodzaj danych które chcemy zobaczyć można przełączać za pomocą klawiszy dostępnych w prawym górnym narożniku mapy. Mamy do wyboru: same zdjęcia satelitarne, same dane wektorowe lub mapę hybrydową czyli pod spodem zdjęcia satelitarne a na górze dane wektorowe.

Google Maps 2
Rys. Google Maps – mapa hybrydowa

W porównaniu z na przykład Google Earth czy NASAWorld Wind, Google Earth pozwala na korzystanie z map jedynie za pomocą przeglądarki. Zaletą jest to że nie trzeba nic ściągać ani instalować. Ale z kolei w związku z tym, że cała funkcjonalność musi działać w środowisku przeglądarki internetowej, Google Maps nie oferuje tak zaawansowanej funkcjonalności jak Google Earth – nie ma tutaj na przykład efektu trójwymiarowości.
Mimo to większość funkcji które możemy wykonać w Google Earth możemy również wykonać w Google Maps. Ewentualnie czasami ich realizacja wygląda trochę inaczej.

Jak znaleźć moją okolicę ?

    W polu „Search the map” należy wpisać nazwę swojej miejscowości. Należy pamiętać o dodaniu nazwy kraju po przecinku. Czyli na przykład: „Gliwice, Poland”. Jeśli miejsce zostanie odnalezione, zostanie pokazane na mapie.


Google Maps 3
Rys. Wynik wyszukiwania

Możliwe jest także wyszukiwanie miejsca na mapie przez podanie jego współrzędnych geograficznych. Na przykład wpisanie wartości: 50.061643,19.93922 (lub +50° 3' 41.91", +19° 56' 21.19") spowoduje odnalezienie kościoła Mariackiego w Krakowie.

Podstawowe funkcje:

  • przesuwanie mapy – za pomocą mechanizmu przeciągnij i upuść (ang. drag&drop) obsługiwanego myszką lub za pomocą klawiszy strzałek w lewym górnym rogu mapy.
    Możliwe jest też wykorzystanie mapy referencyjnej w prawym dolnym rogu mapy. Zaznaczony tam obszar służący do zaprezentowania aktualnie oglądanego obszaru w trochę szerszym kontekście można przesuwać również za pomocą mechanizmu przesuń i upuść.
  • powiększanie/pomniejszanie mapy – za pomocą rolki myszki lub za pomocą klawiszy ‘plus’ i ‘minus’ i/lub suwaka między tymi klawiszami
  • przekazanie lokalizacji komuś innemu za pomocą poczty elektronicznej – link Email nad mapą
  • zamieszczenie odnośnika do aktualnego widoku mapy na stronie WWW – napis ‘Link to this page’ nad mapą


Treść map w Google Maps może być wzbogacana o dodatkowe informacje. Niejako fabrycznie mapy wyposażane są przez firmę Google w informacje o punktach zainteresowania takich jak restauracje, hotele, stacje benzynowe.
Oprócz tego każdy może zamieścić na mapie ikonę lub ikony reprezentujące jego punkty zainteresowania. Wymaga to już jednak trochę większej wiedzy, którą można zdobyć tutaj: http://www.google.com/apis/maps/ Takie mapy z dodatkowymi danymi użytkowników mogą być wbudowywane w ich prywatne strony WWW.

Lista wielu takich serwisów z wbudowanymi mapami Google Maps ale wzbogaconymi o dodatkowe dane znajduje się tutaj: http://googlemapsmania.blogspot.com/


Przykładem takiej mapy może być serwis prezentujący strefy czasowe na całym świecie.

Google Maps 4
Rys. Google World Time Map