Nasz system słoneczny
Email

Jak zbudować szkolne obserwatorium astronomiczne?

IAY09 - logo 
Dowiedz się, jak można zbudować proste obserwatorium astronomiczne w Twojej szkole. Nawet nie wiesz, jak wielu ciekawych obserwacji Księżyca i planet można dokonać używając stosunkowo prostego i niedrogiego sprzętu.
Warsztaty Obserwatorium, Łódź Księżyc galaktyka w Andromedzie

Księżyc
Jak rozpocząć obserwacje webkamerką?
Tomasz Skowron
(XIII LO, Szczecin)
 
Relacja z pierwszej ręki od nauczyciela, który zbudował obserwatorium astronomiczne z kamerą internetową, nie mając wcześniejszego doświadczenia. Mogą Państwo skontaktować się z Tomaszem Skowronem (TRA), jeśli mają Państwo pytania dotyczące obserwatoriów astronomicznych w Waszych szkołach.

Saturn
Szkolne obserwatorium CCD - przewodnik dla uczniów, nauczycieli i rodziców
A. Trętowska, L. Nowotko, T. Sowiński, W. Śliwa, G. Wrochna i P. Fita
 
Jak zbudować w szkole proste obserwatorium CCD z kamerą internetową? Wyczerpujący opis potrzebnego sprzętu i oprogramowania. Prosty opis, jak wykonać własnoręcznie obserwacje.

Mars
Amatorskie obserwacje nieba
Grzegorz Wrochna
(Instytut Problemów Jądrowych, Świerk)
 
Program telewizji internetowej pokazujący, jak zbudować małe obserwatorium astronomiczne, używając kamery internetowej i amatorskiego teleskopu lub obiektywu fotograficznego. Program został nagrany ponad rok temu. Polecamy najnowszą wersję SalsaJ jako podstawowego, prostego oprogramowania do szkolnego obserwatorium CCD.

SalsaJ
Kamerka internetowa i program SalsaJ - podręcznik użytkownika
Arkadiusz Kalicki
(Politechnika Warszawska)
 
Podręcznik użytkownika oprogramowania EU-HOU SalsaJ do sterowania kamerką internetową przystosowanę do astrofotografii. Podstawowe i zaawansowane ustawienia kamery, normalne i długie ekspozycje, filmy AVI i pojedyncze zdjęcia, kontrola wzmacniacza kamery, serie ekspozycji o zadanej długości, wykonane w określonych odstępach czasu.

 

Aktualizacja: 20.06.2006  –  Agnieszka Majczyna i Mirosław Należyty, "AgaMir", webmasterzy  pl.euhou.net.