Nasz system słoneczny
Email

Całkowite zaćmienie Słońca z GLORIĄ (2)


 

EUFlag Gloria FP7

GLORIA zaprasza do Australii na transmisję z całkowitego zaćmienia Słońca

Wieczorem we wtorek 13 listopada będziemi obserwować na Ziemi kolejne zaćmienie Słońca. Niestety, zaćmienie nie będzie widoczne z terenu Polski. Dlatego GLORIA zaprasza Państwa so Australii, skąd na stronie http://live.gloria-project.eu będziemy transmitować dla Państwa zaćmienie Słońca "na żywo" w internecie z trzech różnych miejsc w pobliżu miejscowości Cairns we wschodniej Australii.
 
W czasie transmisji można będzie rejestrować na bieżąco pomiary ze stacji meteorologicznej, które posłużą następnie do zbadania zjawiska bezwładności cieplnej ziemskiej atmosfery.

Bezpośrednia transmisja rozpocznie się o 21:30 czasu polskiego i potrwa 15 minut. W tym czasie obejrzymy zjawisko całkowitego zaćmienia. Oprócz tego, począwszy od 20:45 na tej samej stronie publikowane będą zdjęcia zaćmienia, wykonywane co 5 minut.


Film poklatkowy z zaćmienia.


Bezpośrednia transmisja GLORII z zaćmienia Słońca 13 listopada 2012 roku.


Film opowiada o zaćmieniach Słońca i o transmisji GLORII z zaćmienia Słońca 13 listopada 2012 roku.
 
Uwaga! Nigdy nie wolno spoglądać na Słońce bez odpowiedniego filtra! Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może spowodować utratę wzroku na zawsze!

Poniżej znajdziesz informacje i materiały dydaktyczne związane z całkowitym zaćmieniem Słońca, przygotowane przez zespół GLORIA.

Całkowite zaćmienie Słońca, wtorek 13 listopada 
Zaćmienie Słońca - materiały dydaktyczne
GLORIA finansowana jest przez grant z 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu "Pi of the Sky" pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Koordynatorem polskiej grupy jest profesor Akeksander F. Żarnecki z WF UW.