Mierzymy otaczający nas świat
Email

Mieszacz Barw


 

Mieszacz barw


Na podstawie oryginalnego filmu na YouTube opracowała

 

 Dorota Kołakowska
Szkoła Podstawowa nr 115 
Warszawa

Mieszacz barw to prosta, czarodziejska zabawka, która pomaga zrozumieć jak właściwie to się dzieje, że widzimy różne kolory. Konkretne rozwiązanie, opisane poniżej, tak się spodobało i uczniom, i nam że postanowiliśmy je opisać i rozpowszechnić. Wesołej zabawy!Właściwie wszystko powinno być jasne po obejrzeniu filmu, jednak jeśli masz jeszcze wątpliwości, przeczytaj poniższą instrukcję. Zamiast malować kolorowe kółka, możesz także wykorzystać załączony plik z przygotowanymi przez nas kolorowymi kółkami i wydrukować je na kolorowej drukarce.

Mieszacz barw
 

 

 

 

Kółko mieszające kolory


Do wykonania kółka potrzebne będzie:co jest porzebne· biały karton (im cięższy tym lepszy) lub szary i biała kartka ksero,

· nożyczki, linijka, klej,


· cyrkiel lub wzory kółek do odrysowania,

· flamastry lub kredki,

· sznurek lub gruba nić długości 1,3-1,5 metra.


Odrysuj, w równych odstępach, trzy współśrodkowe okręgi na białym kartonie lub, jeśli masz szary karton, na kartce, którą przykleić należy później do kartonu. Wytnij wzdłuż największego koła.

kólko  pomalowane kółko

Narysuj średnicę kół i pokoloruj półpierścienie według wzoru lub poeksperymentuj z innymi kolorami. Można skorzystać również z dołączonych wzorów do wydrukowania, do pobrania na stronie.

 przedziurawione kółko nawleczone kółko 

Zrób w kółku dwa symetryczne otwory do przewleczenia sznurka. Trzeba dobrać odległość między otworkami, tak aby kółko dobrze się kręciło. Jeśli karton jest za lekki, można skleić dwa kółka. Przewlecz sznurek przez otwory i zwiąż go.

Skręć sznurek obracając kółkiem, tak jak pokazano na filmie, i rozkręcaj go, nakręcając w drugą stronę. Obserwuj kolory na kółkach, widoczne w wyniku kręcenia.