Mierzymy otaczający nas świat
Email

Rozłóż zabawkę i przekonaj się jak działa!


 

Rozłóż zabawkę i przekonaj się jak działa

 

  Bogusław Malański
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda
Łódź

  Proponujmy zajęcia polegające na rozebraniu zabawki i poznaniu zasady jej działania – ileż to zabawek zostało rozebranych w dzieciństwie? Jest to podobno ważna rola zabawek w rozwoju człowieka.

  Ostatnio w sklepach typu „wszystko za 5 zł” (a są zapewne takie sklepy w każdym większym mieście) pojawiają się różne całkiem estetyczna i dobrze wykonane zabawki, pochodzące z pewnego olbrzymiego kraju na Dalekim Wschodzie. Zalew tanich produktów jest podobno wyzwaniem  Unii Europejskiej, ale póki jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, żeby obłożyć te zabawki cłem, skorzystajmy z okazji i wykorzystajmy je do zademonstrowania uczniom zasady działania prostych elementów: baterii słonecznej, tranzystora, kondensatora... Pojawi się także cewka, pole magnetyczne, drgania -  to wszystko można dosłownie wziąć do ręki i to za sumę rzędu 5 złotych!

Grzechem nie byłoby skorzystać z takiej okazji, prawda? Kliknij na jeden z poniższych obrazków i sam się o tym przekonaj!

 

 
   
 wieczna latarka
 kwiatek
 magiczna kula
 

 Wszystkie zabawki zostały przez nas sprawdzone i są bezpieczne, ale ich wykorzystanie zawsze wymaga nadzoru osoby dorosłej.