Mierzymy otaczający nas świat
Email

Domowy spektroskop


 

Domowy spektroskop

IAY09 - logo 

  Angela Turricchia
Laboratorio per la Didattica Aula Planetario
Comune di Bologna, Włochy

 

  Ariel Majcher
Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
Warszawa, Polska


przedstawiamy Państwu proste do wykonania urządzenie dające możliwość przekonania się, że różne źródła światła nie świecą w ten sam sposób. Proponujemy dwie wersje: podstawową, którą można wykonać z elementów znajdujących się w zasięgu ręki i „lux”, też prostą, ale wykonaną ze specjalnie przygotowanych elementów.

Spektroskop  za pomocą siatki dyfrakcyjnej rozszczepia docierające do nas światło na składowe w postaci widma, którego przykład  jest przedstawiony poniżej:

 

  gotowy spektroskop  widmo 
Domowy spektroskop


 
Program nauczania/Przedmioty:
Szkoła ponadgimnazjalna
Podstawa programowa: światło i jego rola w przyrodzie
temat: analiza spektralna

Do wykonania spektroskopu będziemy potrzebować:

1. Obudowa:

wersja podstawowa: tubka tekturowa z wnętrza rolki ręczników papierowych, kawałek cienkiej tekturki np. z pudełka po herbacie, ryżu, itp.

wersja „lux”: można użyć kartonowej tuby do noszenia rysunków.

Oprócz tego potrzebna będzie nieprzezroczysta taśma klejąca (ja użyłem taśmy izolacyjnej), do zrobienia szczeliny wygodnie jest użyć taśmy dwustronnie klejącej, chociaż nie jest to absolutnie konieczne.

 wszystko, co trzeba do wykonania spektroskopu  
Rys. 1: Materiały potrzebne do wykonania spektroskopu. Z lewej z płyty CD, 
z prawej - z siatki dyfrakcyjnej


2. Szczelina:

w wersji postawowej: tekturowe pudełko,
w wersji „lux”: nieużywana żyletka (uwaga na bezpieczeństwo dzieci!).


3. Siatka dyfrakcyjna:

wersja podstawowa:
tutaj zrobiliśmy prawdziwe odkrycie. Bardzo dobrą siatkę dyfrakcyjną można uzyskać z plastikowych krążków, które na ogół chronią ostatnią, dolną płytę CD w opakowaniach, w których kupujemy je w sklepie. Chodzi o takie „rolki” albo „ciastka” z CD, które są dostępne np. w supermarketach. Uwaga: nie każde opakowanie zawiera taki dodatkowy ochronny krążek, ponadto nie każdy taki krążek się do tego nadaje. Musi on się mienić tęczowo, gdy patrzymy na niego pod światło. Trzeba więc uważać, co się kupuje.

W ten sam sposób mozna wykorzystać zwykłą płytę CD lub DVD, jednak wcześniej trzeba się pozbyć warstwy farby. Najlepiej to zrobić za pomocą taśmy klejącej:


płytka ze zdrapaną farbą na brzegu
Zdrapujemy kawałek brzegu

 początek odrywania warstwy farby z płytki
Przyklejamy taśmę
 odrywanie farby od płytki, ciąg dalszy
Odrywamy taśmę razem z farbą
 płytka bez wartswy farby
Płyta pozbawiona warstwy farby
 

wersja „lux”: prawdziwą siatkę dyfrakcyjną można kupić tanio np. w wydawnictwie Zamkor (www.zamkor.pl). Potrzebna będzie siatka o zdolności rozdzielczej około 500 linii/mm.


4. Narzędzia:

solidne nożyczki, najlepiej takie gospodarcze, ostry nóż (np. taki specjalny do cięcia papieru), ołówek, linijka.Wykonanie spektroskopu

 Obudowa:

na tekturce z pudełka odrysowujemy ołówkiem dwa koła odpowiadające kształtem obu końcom rolki od ręczników papierowych. Trzeba po prostu przyłożyć oba końce rolki i odrysować kontur. Wycinamy, zostawiając odrobinę z każdej strony. To będą nasze dekle:
wycięte tekturowe dekle 
 Rys. 2: Wycięte dekle, na prawym odrysowany kształt żyletki.Szczelina:

- wersja podstawowa: potrzebne będzie jeszcze jedno tekturowe kółko, które jednym cięciem nożyczek rozcinamy na pół. Dobrze jest też obciąć zewnętrzne brzegi. Wtedy łatwiej i precyzyjniej przykleimy szczelinę do rusztowania. W drugim kółku wycinamy na środku prostokąt (niezbyt szeroki, ale powinien mieć ok. 80% średnicy krążka) i przyklejamy obie połówki pierwszego koła do drugiego tak, źeby powstała wąska szczelina o równoległych bokach (bardzo dobrze sprawdzi się w tym momencie taśma dwustronnie klejąca). Szerokość szczeliny w moim spektroskopie jest nieco mniejsza niż 1 mm, ale tu można eksperymentować. Węższe szczeliny wymagają silniejszych źródeł światła, z kolei zbyt szeroka szczelina nie pozwoli na obserwacje widma słonecznego. Następnie dekiel dokładnie oklejamy nieprzezroczystą taśmą tak, aby poza szczeliną nie przepuszczał światła.


rusztowanie szczeliny  elementy szczeliny tekturowej  gotowa szczelina tekturowa 
 Rys. 3: Elementy szczeliny i gotowa szczelina tekturowa.

-
wersja „lux”: postępujemy dokładnie tak samo, tylko do szczeliny zamiast tektury używamy żyletki przecinając ją na pół wzdłuż większego boku na mniej więcej równe części i przyklejamy ją do dekla z wyciętym prostokątem tak, aby jej ostrza utworzyły wąską szparę:


 rusztowanie szczeliny elementy szczeliny żyletkowej  gotowa szczelina żyletkowa 
 Rys. 4: Elementy szczeliny i gotowa szczelina żyletkowa.


Siatka dyfrakcyjna:

W drugim tekturowym dekielku wycinamy nożykiem większy prostokątny otwór. Nożyczkami wycinamy z plastikowego krążka prostokąt o wymiarach większych, niż wycięcie, ale takich, żeby nie wystawał poza obręb dekielka. To będzie nasza siatka dyfrakcyjna. Przyklejamy ją taśmą do kółeczka z wyciętym otworem w taki sposób, aby zasłoniła go sobą całkowicie. Na koniec, podobnie jak poprzednio, oklejamy tak wykonaną siatkę dyfrakcyjną nieprzezroczystą taśmą, aby poza prostokątem na środku stała się nieprzepuszczalna dla światła.


 rusztowanie siatki dyfrakcyjnej  element rozczepiający siatki  gotowa siatka dyfrakcyjna
 Rys. 5: Elementy siatki i gotowa siatka dyfrakcyjna.


 
Montaż:

Dekiel z siatką przyklejamy za pomocą taśmy do jednego końca tubki po ręcznikach papierowych, pamiętając o tym, żeby zapewnić światłoszczelność w łączonych miejscach. Jeśli tego nie dopilnujemy, wtedy dostrzeżenie widma może być bardzo trudne zwłaszcza, jak będziemy patrzeć w kierunku Słońca. Szczelinę przykładamy do drugiego końca rolki i patrzymy na żarówkę jak przez lunetę od strony siatki. Patrząc trochę pod kątem, czyli trochę „nad” lub „pod” źródłem światła powinniśmy zobaczyć widmo. Następnie obracając dekiel ze szczeliną ustalamy pozycję, w której kierunek linii siatki jest równoległy do szczeliny – przy takiej orientacji widmo jest widoczne najwyraźniej:


 złe ustawienie siatki względem szczeliny  dobre ustawienie siatki względem szczeliny
Rys. 6: Złe i dobre ustawienie siatki dyfrakcyjnej względem  szczeliny spektroskopu


Przy pomocy taśmy przytwierdzamy dekiel w takiej pozycji i nasz spektroskop jest już gotowy:


 widok od strony siatki  widok od strony szczeliny
Rys. 7: Wygląd gotowego spektroskopu.

Czas wykonania po przygotowaniu wszystkich potrzebnych materiałów nie przekracza pół godziny.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teraz można oglądać różne źródła światła. Jeśli jest ono dostatecznie silne – zobaczymy czasami drugi rząd widma, a jeśli zamiast gołym okiem będziemy patrzeć przez aparat (najlepiej, gdy zarówno spektroskop, jak i aparat są na statywie) wtedy zabawka przekształca się w spektrograf i można zarejestrować różne widma na kliszy lub matrycy CCD.

Przykładowe widma:


klasyczne żarówki mają widmo ciągłe (w tym miejscu uwidacznia się charakterystyka obrazu cyfrowego, gołym okiem przejście między kolorami jest płynne):

widmo żarówki klasycznej
 Rys. 8: Widmo żarówki klasycznej.
podobnie żarówki halogenowe:


 żarówka halogenowa
 widmo żarówki halogenowej
Rys. 9:Żarówka halogenowa i jej widmo.żarówki energooszczędne mają wyraźne linie widmowe:


 widmo żarówki energooszczędnej
 Rys. 10: Widmo żarówki energooszczędnej.


podobnie jarzeniówki nowego typu:

 widmo jarzeniówki nowoczesnej
 Rys. 11: Widmo jarzeniówki nowoczesnejjarzeniówki starego typu także mają linie widmowe, ale na tle widma ciągłego:


 
 Rys. 12: Widmo jarzeniówki starego typuNatomiast uliczne lampy sodowe mają widmo takie typu, jak jarzeniówki nowoczesne:

widmo lampy sodowej 1   widmo lampy sodowej 2
 widmo lampy sodowej 3  widmo lampy sodowej 4
 widmo lampy sodowej 5  widmo lampy sodowej 6
 Rys. 13: Widma ulicznej lampy sodowej.


podobnie  lampy rtęciowe:

widmo lampy rtęciowej 1 
widmo lampy rtęciowej 2
 Rys. 14: Widma lampy rtęciowej.Przy zachowaniu szczególnej ostrożności można patrzeć również na Słońce – ze względu na to, że widmo i tak jest widoczne pod pewnym kątem do kierunku źródła nigdy w zasadzie nie patrzy się bezpośrednio na źródło, a poza tym patrzymy przez wąską szczelinę, która redukuje ilość przechodzącego dalej światła. W spektroskopie w wersji "lux" wyraźnie widać prążki Fraunhofera.


spektroskop na statywie
Rys.15: Fotografowanie prążków Fraunhofera

Uważając na to, aby spektroskop się nie zapalił można spróbować zobaczyć widmo płomienia gazu ziemnego w kuchence gazowej, świecy, czy ogniska podczas wakacyjnej wyprawy.

Wesołej zabawy!!