Droga Mleczna
Email

Wykreśl swoją własną mapę Drogi Mlecznej!!!

Zostań galaktycznym Krzysztofem Kolumbem!!! Używając archiwalnych danych lub własnych pomiarów, wykreśl własną mapę naszej Galaktyki...

Pobierz prosty arkusz kalkulacyjny, który pozwoli Ci otrzymać mapę Galaktyki.
Mapa wodoru
Mapa wodoru

zip Mapa wodoru – arkusz kalkulacyjny (.zip, 15kB).


 

Aktualizacja: 20.06.2006  –  Agnieszka Majczyna i Mirosław Należyty, "AgaMir", webmasterzy  pl.euhou.net.


    Zacznij od pobrania przykładowych danych przykładowych danych . Upewnij się, że Twoja wersja SalsaJ potrafi analizować widma i ewentualnie pobierz najnowszą aktualizację .

    Poniższy obrazek pokazuje ekran mojego komputera z wyświetlonymi widmami (Salsa używa języka angielskiego zgodnie z ustawieniami Opcji Regionalnych na moim komputerze). 

Widma można oglądać na dwa sposoby: albo wczytać jako zwykły plik fits, w tym wypadku jest to 00033c.fits, , albo użyć gotowego narzędzia Analyze -> Radio Spectrum. Wczytanie widma jako zwykłego pliku .fits jest konieczne jeśli chcemy zajrzeć do nagłówka pliku aby odczytać współrzędne punktu, na który patrzyła antena. Dlugość i szerokość galaktyczną odczytujemy z nagłówka fits w sekcjach'GLON' (CRVAL2) i 'GLAT' (CRVAL3).

Analizę rozpoczynamy od ustawienia jednostek na osi wykresu - do wyboru są piksele (mało przydatne), częstotliwość, długść fali, i prędkość względna. Następnie można ustalić położenie linii widmowych "na oko", po prostu posługująć się kursorem, albo wykorzystać narzędzia pozwalające dopasować do części wykresu profil linii (krzywą Gaussa). W tym drugim przypadku trzeba najpierw dopasować i odjąć tło (Linia odniesienia i Odejmij linię odniesienia) a potem dopasować krzywe Gaussa (Dopasuj funkcję Gaussa)

Zmierzywszy w ten sposób położenie linii widmowych dalej można utworzyć sobie mapę Galaktyki zgodnie z instrukcją . Dla początkujących proponujemy arkusz kalkulacyjny arkusz kalkulacyjny, który pozwala automatycznie opracować dane i narysować mape Galaktyki.

Wesołej zabawy!!

Uwagi prosimy jak zwykle wysyłać e-mailem na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.