GLORIA zaprasza do Afryki!


 

EUFlag Gloria FP7

GLORIA zaprasza do kolebki ludzkości - Afryki na transmisję z całkowitego zaćmienia Słońca

We wtorek 3 listopada, niemal rok po całkowitym zaćwmieniu Słońca widocznym na Pacyfiku, będziemy obserwować na Ziemi kolejne zaćmienie. Tak jak poprzednio, zaćmienie nie będzie widoczne z terenu Polski. Dlatego GLORIA zaprasza Państwa do Afryki, do kolebki ludzkości, na brzeg jeziora Turkana na terenie parku narodowego Sibiloi w północno-wschodniej części Kenii, skąd na stronie http://live.gloria-project.eu/index-pl.html będziemy transmitować dla Państwa zaćmienie Słońca "na żywo" w internecie..
 
W czasie zaćmienia będziemy rejestrować na bieżąco pomiary ze stacji meteorologicznej, które posłużą następnie do zbadania zjawiska bezwładności cieplnej ziemskiej atmosfery.

Bezpośrednia transmisja rozpocznie się 3 listopada o 15:20 czasu polskiego i potrwa 10 minut. W tym czasie obejrzymy zjawisko całkowitego zaćmienia. Oprócz tego, począwszy od 14:00 na tej samej stronie publikowane będą zdjęcia zaćmienia, wykonywane co 5 minut.Zaćmienie Słońca 3 listopada 2013 roku. Transmisja bezpośrednia.Filmowa instrukcja obsługi interfejsu do pomiaru zjawiska bezwładności cieplnej atmosfery
 
Uwaga! Nigdy nie wolno spoglądać na Słońce bez odpowiedniego filtra! Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może spowodować utratę wzroku na zawsze!

Poniżej znajdziesz informacje i materiały dydaktyczne związane z całkowitym zaćmieniem Słońca, przygotowane przez zespół GLORIA.

Całkowite zaćmienie Słońca, wtorek 3 listopada 2013 r. 
Zaćmienie Słońca - materiały dydaktyczne
GLORIA finansowana jest przez grant z 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu "Pi of the Sky" pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Koordynatorem polskiej grupy jest profesor Akeksander F. Żarnecki z WF UW.