Wyprawa po zorzę polarną z GLORIA 

EUFlag Gloria FP7

GLORIA zaprasza na Grenlandie na transmisję z obserwacji zorzy polarnej!

 
Aurora13-1
Obóz na lodowcu Qaleraliq. Będzie to główne miejsce nadawania transmisji. (J.C. Casado-starryearth.com).
 
Jeśli warunki pogodowe pozwolą, transmisje nadawane będą codziennie od 24 do 29 sierpnia 2013 z trzech różnych miejsc w południowej Grenlandii. Pierwsze miejsce to okolice lodowca Qaleraliq (długość geogr. = 46.6791W; szerokość geogr. = 60.9896N). Drugie miejsce to wieś Tasiusaq, a trzecie to wieś Quasiarsuk. Transmisje będą się odbywać nocą (z punktu widzenia Europy) i trwać będą godzinę: od 00:30 do 1:30 UT - czasu uniwersalnego (22:30–23:30 czasu lokalnego dnia poprzedniego w Grenlandii, a 2:30–3:30 CET - czasu środkowoeuropejskiego, obowiązującego w tej chwili w Polsce).
 
Zjawisko zorzy polarnej transmitowane było na stronie live.gloria-project.eu w dwojaki sposób:
 
1) Transmisja na żywo.
Transmisja na żywo z kamery dającej czarno-biały obraz, skierowanej na niebo, pokazującej faktyczne ruchy zorzy.
 
2) Zdjęcia w odstępach jednej minuty.
Podczas transmisji na żywo, na wspomnianej stronie co minutę zamieszczane też będą dwa kolorowe zdjęcia rozgwieżdżonego nieba, wykonane w tym samym czasie dwoma aparatami Canon 5D Mark II, wyposażonymi w identyczne obiektywy i umieszczonymi w dwóch różnych, oddalonych od siebie o kilka kilometrów miejscach (maksymalna odległość między nimi może wynieść 50 km). Zdjęcia te, udostępniane na stronie internetowej, będą służyć studentom/uczniom do obliczania wysokości, na jakiej powstaje zorza, za pomocą paralaksy (szczegóły dostępne są w instrukcji dla uczestników).
 
 
Transmisje z obserwacji zorzy polarnej, 24 - 29 sierpnia 2013 
Obserwacje zorzy polarnej - materiały dydaktyczne
 
GLORIA finansowana jest przez grant z 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu "Pi of the Sky" pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Koordynatorem polskiej grupy jest profesor Akeksander F. Żarnecki z WF UW.