Przejście Wenus z GLORIĄ


 

EUFlag Gloria FP7

Tranzyt Wenus z GLORIĄ
W nocy z 5 i 6 czerwca czasu Polskiego na Wenus znajdzie się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem, powodując unikalne zjawisko astronomiczne: przejście Wenus przed tarczą Słońca, albo tranzyt Wenus, z angielskiego Venus Transit.

Będzie to ostatnia w tym stuleciu okazja, żeby obejrzeć wędrówkę Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, w Polsce będzie widoczny sam koniec tej wędrówki zaraz po wschodzie Słońca rankiem 6 czerwca. Hands-On Universe nawiązało współpracę z Inteligentną Siecią Teleskopów-Robotów GLORIA (Global Robotic Telescope Intelligent Array for e-Science). Sieć transmitowała on-line tranzyt Wenus korzystając z mobilnych stanowisk obserwacyjnych w Australii i w Japonii.

Pierwszy i drugi kontakt - od 00:04 do 00:34 (30 minut)
Wenus w centrum Słońca - od 03:25 do 03:35 (10 minut)

Trzeci i czwarty kontakt - 06:26 do 06:56 (30 minut)
 Film ilustruje tranzyt Wenus widziany przez ekspedycje GLORIA z Cairns w Australii
 

Film ilustruje tranzyt Wenus widziany przez ekspedycje GLORIA z Sapporo w Japonii. Film pokazuje pierwszy i drugi kontakt, czyli sam moment wejścia Wenus na tarczę Słońca. Potem rozpętało się urwanie chmury i filmowanie się zakończyło.
 
Uwaga! Ani 6 czerwca, ani nigdy nie wolno spoglądać na Słońce bez odpowiedniego filtra! Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może spowodować utratę wzroku na zawsze!

Poniżej znajdziesz materiały dydaktyczne związane z przejściem Wenus, przygotowane przez zespół GLORIA.

Wszystko co chcesz wiedzieć o przejściu Wenus
Tranzyt Wenus - materiały dydaktyczne

GLORIA finansowana jest przez grant z 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu "Pi of the Sky" pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Koordynatorem polskiej grupy jest profesor Akeksander F. Żarnecki z WF UW.