Dzień dobry, nazywam się Galileusz...


  Dzień dobry, nazywam się Galileusz...

IAY09 - logo 
Chcesz choć na chwilę poczuć się  jak Galileusz? Tak jak on 400 lat temu, skierować swój teleskop ku niebu i zobaczyć to, czego jeszcze nie zobaczył żaden człowiek?

Profesor Hidehiro Agata z National Astronomical Observatory of Japan w Tokio oraz dr Waldemar Ogłoza i pani Aneta Wiśniewska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przygotowali specjalne karty pracy, które pomogą Ci powtórzyć historyczne obserwacje Galileusza i dokonać tych samych odkryć. Nie trać czasu i na chwilę stań się wielkim uczonym,  którego historia nazwała ojcem współczesnej nauki.

Do wykonania obserwacji potrzebny Ci będzie mały teleskop. Polecamy polecamy specjalnie wyprodukowaną dla Międzynarodowego Roku Astronomii 
lunetę Galileusza lub inny prosty i niedrogi sprzęt. Do obserwacji możesz także wykorzystać Interakcyjny Teleskop Internetowy Mikroobserwatorium.

Galileusz zaprasza Was do wzięcia udziału w zabawie!

Pomocne w obserwacjach będą instrukcje, które możesz pobrać poniżej. Na podstawie własnoręcznych obserwacji wykonaj szkice tego, co zobaczyłeś. Każdy, kto powtórzy odkrycia Galileusza i wyśle szkice na podany instrukcji adres otrzyma na potwierdzenie specjalny certyfikat, a wśród autorów najlepszych prac zostaną wylosowane mapy nieba, książki i teleskop!

Pobierz instrukcję obserwacje Księżyca obserwacji Księżyca.
Pobierz instrukcję obserwacji Wenus obserwacji Wenus.
Pobierz instrukcję obserwacji Saturna obserwacji Saturna.
Pobierz instrukcję obserwacje Andromedy obserwacji Andromedy.


warning

W przygotowaniu instrukcje obserwacji Jowisza i Plejad.

O obserwacjach Galileusza możesz przeczytać także w naszym ćwiczeniu "Na tropach Galileusza - 400 lat później..."