Teleskopy optyczne
Print Email

MikroObserwatorium - zmień swój komputer w zdalnie sterowany teleskop!!!

 

MIKROOBSERWATORIUM


IAY09 - logo 
MikroObserwatorium - MicroObservatory - to bardzo ciekawy projekt, umożliwiający każdemu wykonanie zdjęć kosmosu za pomocą teleskopów sterowanych za pośrednictwem internetu.  MicroObservatory umożliwia wykonanie zdjęć bez spełnienia jakichkolwiek warunków, zapisów, przechodzenia przeszkolenia i zarazem absolutnie za darmo. W zamian za to są pewne ograniczenia: możemy fotografować obiekty tylko ze zdefiniowanych uprzednio list. Uwzględniając jednak fakt, że listy te zostały tematycznie powiązane z Rokiem Astronomii, ograniczenie to można chyba przeboleć!!!

UWAGA!!!
MikroObserwatorium otworzyło wspólnie z NASA nowy portal, Observing With NASA . Portal zawiera sporo ciekawych informacji (w języku angielskim) oraz nowy interfejs do sterowania teleskopami. Zapraszamy do skorzystania z instrukcji użytkowania nowego interfejsu przygotowanej z pomocą Fundacji Partners Polska. "Stara" strona jest nadal czynna.

MikroObserwatorium

Aby pomóc Ci w korzystaniu z MikroObserwatorium uruchomiliśmy razem z portalem Astronomia.pl pomoc dla użytkowników. Jeśli napotkasz na problemy napisz maila na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. a postaramy się Ci pomóc.

MikroObserwatorium spotkasz także na YouTube.

Dla tych, którzy nie znają angielskiego, państwo Dorota i Jacek Kuprasowie, autorzy popularnego blogu o tematyce przyrodniczej U Kuprasów, przygotowali krótki przewodnik po "starym" interfejsie portalu oraz karty pracy z charakterystykami obiektów, które możemy sfotografować. Warto dodać, że zespół EU-HOU zaprzyjaźnił się z panem Jackiem Kuprasem dzięki Międzynarodowemu Rokowi Astronomii.

 Aby przejść do przewodnika po "starym" MikroObserwatorium po prostu kliknij w poniższą grafikę:

 Przewodnik po MikroObserwatorium


CO MOŻNA SFOTOGRAFOWAĆ ZA POMOCĄ MIKROOBSERWATORIUM?
 
 Wstęp - koniecznie przeczytaj! Wstęp - koniecznie przeczytaj! 
 Śladami Galileusza Śladami Galileusza
 Galaktyki Galaktyki
 Kolorowy Kosmos Kolorowy Kosmos
 Teleskop jako Maszyna Czasu Teleskop jako Maszyna Czasu
 Czarne Dziury Czarne Dziury


Koniecznie sprawdź  także jak za pomocą MikroObserwatorium można bawić się w Galileusza!
MikroObserwatorium spotkasz także na YouTube. Zapraszamy!

 

JAK TO DZIAŁA?

Gdy wykonasz zdjęcie, to w ciągu 48 godzin otrzymasz maila zawierającego hiperłącza do wykonanych przez ciebie fotografii. Po kliknięciu otworzy się strona zawierająca nagłówek z opisem oraz zdjęcie w formacie gif. Ważne jest, że w nagłówku znajduje się link do zdjęcia zapisanego w formacie fits. Grafika poniżej przedstawia nagłówek:

MicroObs2 

Kliknięcie w hiperłącze A spowoduje wyświetlenie okienka umożliwiającego zapis pliku w postaci FITS. Może się on przydać jeżeli będziemy chcieli dokonać dalszej obróbki zdjęć w jednym z programów o których wspominam poniżej. Więcej informacji o kodowaniu obrazów i o formacie FITS przeczytasz tutaj.

Kliknięcie w hiperłącze B przeniesie nas na stronę z informacjami na temat wykonanej przez nas fotografii. Możesz tam wejść jeżeli interesują cię informacje dotyczące parametrów ekspozycji, godziny wykonania zdjęcia, itp.

Jeszcze jedna ważna sprawa: jeżeli wykonywałeś zdjęcia obiektów z grupy Kolorowy Kosmos, to w mailu znajdziesz linki do zdjęć wykonanych przez wybrane przez ciebie filtry. Pamiętaj o tym, że dopiero złożenie zdjęć wykonanych przez czerwony, zielony i niebieski filtr pozwoli ci uzyskać kolorową fotografię.

Pliki ze zdjęciami warto ściągnąć z serwera MikroObserwatorium jak najszybciej, bo po tygodniu są usuwane bezpowrotnie z systemu.

Jak to zrobić? Jest kilka możliwości. Możesz zapoznać się instrukcją wykonywania kolorowych zdjęć astronomicznych za pomocą programu IRIS. Po otwarciu linku będziesz mógł pobrać plik pdf z instrukcją.

Można także wykorzystać w tym celu nasz rodzimy program EU-HOU, czyli SalsaJ.

W końcu, jeśli znasz język angielski, możesz wykorzystać program MicroObservatoryImage stworzone przez twórców MicroObservatory. Jeszcze jeden ważny powód, by nauczyć się angielskiego!

UWAGA! Czasem zdarza się że wykonane przez Ciebie zdjęcia "nie wyjdą" - czyli po prostu nic na nich nie widać. Najczęściej winna jest zła pogoda, po prostu chmury. MikroObserwatorium fotografuje niebo w nocy przez cały czas, niezależnie od pogody. Jeśli właśnie Tobie się to zdarzyło, nie przejmuj się, po prostu wykonaj zdjęcia jeszcze raz, aż do skutku!