FRSE    ERKiI   MEN 


Jeśli korzystają Państwo w czasie zajęć szkolnych z naszych materiałów, prosimy o przeprowadzenie, opracowanie i przesłanie nam wyników specjalnej ankiety pozwalającej ocenić przydatność naszych propozycji. Bardzo interesuje nas opinia Państwa i Państwa uczniów!

RYSIA - słoneczny radioteleskop
Print Email


 

Zbuduj sobie radioteleskop  „RYSIA”

RadiowyY    Śliczny   Instrument   Astronomiczny.

 

Bogusław Malański
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda
Łódź

RYSIA wykorzystuje fakt, że nasze Słońce promieniuje nie tylko w zakresie widzialnym, ale między innymi w zakresie radiowym i to szerokopasmowym. W skład tego pasma wchodzą częstotliwości,  na jakich nadają  popularne satelity TV takie jak Hot Bird, Astra, Sirius i inne.  Czasami w określonych porach roku i godzinie promieniowanie Słońca  przeszkadza w odbiorze satelitarnej TV.  Powszechna dostępność oraz taniość odbiorczego sprzętu satelitarnego pozwala na zbudowanie prostego, wręcz embrionalnego radioteleskopu szkolnego. Dzięki RYSI będziecie mogli badać radiowe promieniowanie Ziemi i Słońca oraz śledzić satelity.
rysia1  rysia3 
RYSIA - słoneczny radioteleskop


 
Podstawa programowa:
Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie z nich wniosków.
Opisywanie przebiegu doświadczenia, wyjaśnianie roli użytych przyrządów.
Wyodrębnianie zjawiska z kontekstu, wskazywanie czynników istotnych i nieistotnych dla przebiegu doświadczenia.
Odczytywanie danych, zapisywanie danych w formie tabeli.
Budowa prostych obwodów elektrycznych, rysowanie ich schematów.

 

Nowy projekt EU-HOU: radiowe obserwacje Drogi Mlecznej
Print Email


Radiowe obserwacje Drogi Mlecznejcomenius logo

EU   PL   Nowy projekt Hands-On Universe!  Rozpoczynamy radioastronomiczny projekt edukacyjny „Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej” (ang. „Connecting classrooms to the Milky Way”). Jest to projekt 11 europejskich instytucji naukowych i dydaktycznych, współfinansowany przez grant Comenius Multilateral.

 Po raz pierwszy w Europie tworzona jest sieć szkolnych radioteleskopów, które umożliwią uczniom szkół europejskich na przeprowadzanie własnych obserwacji naszej Galaktyki na falach radiowych!

 Jeden ze sterowanych przez internet radioteleskopów o średnicy 3 m stanie w Polsce. Uczniowie będą zatem mogli przeprowadzać obserwacje wodoru neutralnego w Galaktyce z ławy szkolnej, na żywo!

 Poprzez własne obserwacje będą odkrywać budowę naszej Galaktyki, jej rotację oraz obecność w niej ciemnej materii!  Zobaczą też jak wygląda nasze kosmiczne lokum, nasze miejsce wśród gwiazd. Poznają pasjonującą historię odkryć radioastronomicznych i budowę radioteleskopów. Dowiedzą się dlaczego nie widzimy fal radiowych, jak powstaje promieniowanie wodoru neutralnego i dlaczego na fali radiowej 21 cm poszukuje się obcych cywilizacji.

antena

Jest to rozwinięcie naszego wcześniejszego projektu pilotażowego „Such A Lovely Small Antenna”, czyli Salsa-Onsala. Projekt koordynuje w Polsce Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapraszamy do udziału w projekcie! Wypełnij niezwłocznie formularz zgłoszeniowy i zamów materiały dydaktyczne, które wkrótce zostaną wydane.
 
 

SALSA-Onsala
Print Email


SALSA-Onsala ("Such A Lovely Small Antenna") jest radioteleskopem o średnicy 2,3 metra, skonstruowanym w szwedzkim obserwatorium Onsala Space Observatory w celu wprowadzenia uczniów, studentów i nauczycieli w zagadnienia radioastronomii. Radioteleskop może być sterowany przez internet, a więc jest dostępny dla szkół w całej Europie, w tym także Polsce. Czuły odbiornik umożliwia szybką detekcję linii o długości fali 21 cm emitowanej przez atomowy wodór, dzięki czemu można zbadać wielkoskalowy rozkład wodoru w naszej Galaktyce - Drodze Mlecznej.
Onsala - widok Antena
Obejrzyj radioteleskop SALSA-Onsala przez webkamerkę

Magiczna mapa Galaktyki
Print Email

Dla początkujących radioastronomów


mapa_wodoru.jpg
Pobierz prosty arkusz kalkulacyjny.
Pozwala otrzymać mapę Galaktyki, korzystając na przykład z danych z archiwum radioteleskopu w Jodrell Bank. 

Jak analizaować dane z radioteleskopu?
Print Email