Niebo w klasie

 

Ursa Major - przenośne planetarium z centralnej Polski


Marek Pytlewski
  Planetarium Mobilne Ursa Major
Łódź


Pomysł założenia Mobilnego Planetarium URSA MAJOR powstał w roku 2009 - Międzynarodowym Roku Astronomii. Jako pasjonaci astronomii chcemy zaciekawić i przybliżyć zdawałoby się powszechną wiedzę o otaczającym nas świecie gwiazd i planet dzieciom, młodzieży i dorosłym. Działamy przede wszystkim w województwie łódzkim, ale możliwe są dalsze, po ustaleniu szczegółów, wyjazdy. Prowadzimy pokazy astronomiczne w profesjonalnym, przenośnym planetarium. Jest ono unikalnym narzędziem dydaktycznym, pozwalającym na pokazanie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie oraz zilustrowanie praw fizycznych rządzących ruchem ciał niebieskich. Dla młodszych i starszych to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat astronomii.

Istnieje również możliwość zarezerwowania Planetarium na pokazy w domach kultury, udział w festynie rodzinnym, firmowym spotkaniu integracyjnym lub urodzinach dziecka.


Saturn planetarium
 Saturn...  (planetarium Ursa Major)

 

 

Istotą zalet przenośnego planetarium jest to, że jednego dnia jesteśmy w stanie pokazać seanse dla kilku klas o różnym poziomie przygotowania. Jeśli będzie trzeba, seans można zatrzymać, by wyjaśnić trudniejsze pojęcia lub zjawiska. Kameralność seansu ośmiela dzieci i młodzież do stawiania pytań i uzyskiwania odpowiedzi. Podawana wiedza trafia do każdego, co jest niełatwym zadaniem w przypadku uniwersalnego pokazu, skierowanego do mieszanej grupy widzów w stacjonarnym komercyjnym planetarium.

w planetarium 
 W czasie seansu (planetarium Ursa Major)

Pokazy w planetarium organizowane w szkołach są zgodne z podstawą programową z zakresu wiedzy o środowisku, geografii, astronomii i fizyki. Dzięki pokazom w naszym planetarium dzieciom i młodzieży łatwiej jest zrozumieć zjawiska związane m. in. z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca. Każdy seans, zarówno tematem, zakresem podawanych informacji i formą dostosowany jest do wieku uczestników. Materiały wykorzystywane w pokazach przygotowywane są przez zawodowego astronoma, doktora nauk fizycznych i wykładowcę astronomii w Obserwatorium Astronomicznym Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Panią Halinę Prętką -Ziomek. Pokazy prowadzone są przez osobę z wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym.

Dlaczego warto skorzystać z przenośnego planetarium? Odpowiedz jest prosta, ponieważ:

  • planetarium przyjeżdża do szkoły, przedszkola w odpowiadającym nauczycielom terminie;
  • kadra dydaktyczna nie martwi się o zastępstwo, przejazd, ubezpieczenie, bezpieczeństwo dzieci i młodzieży;
  • klasa i nauczyciele nie tracą całego dnia zajęć na podróż do stacjonarnego planetarium.

 

w planetarium
 Fazy Księżyca (planetarium Ursa Major)

 

Chciałbym teraz, korzystając ze strony EuHou zwrócić uwagę na to, że w ciągu ostatniego roku nowo otwarte w Polsce prywatne przenośne planetaria zawdzięczają swe istnienie i rozwój w dużej mierze Pani dr Halinie Prętkiej-Ziomek. To ona stworzyła firmę Astrolab i jest źródłem inspiracji dla takich osób jak ja i innych, z Warszawy czy Wrocławia. Śmiało można stwierdzić, że przetarła ścieżki umożliwiające rozwój cyfrowych planetariów przenośnych w naszym kraju. Co więcej, jej zaangażowanie i pasja przejawia się w dzieleniu się z wszystkimi zainteresowanymi doświadczeniem i praktyczną wiedzą, jak zorganizować i wyposażyć planetarium. Jeśli spojrzeć na specyfikację stosowanego w cyfrowych przenośnych planetariach sprzętu dostrzeżemy, ze jest powielają one rozwiązania zastosowane przez Astrolab.