![]() |
![]() |
![]() |
Tutaj znajdą Pąństwo materiały związane z dostępem i wykorzystaniem przenośnych planetariów.
![]()
![]()
W kolejce do planetarium Pokaz
Zapraszamy do działu poświęconego przenośnym planetariom. Te popularne i skuteczne narzędzia edukacji przyrodniczej powoli pojawiają się także w Polsce. Lekkie i przenośne, umożliwiają organizowanie pokazów praktycznie wszędzie, w szkole, w ośrodku kultury, w domu seniora. W praktyce pokazy oferowane są przez firmy prywatne, pobierające opłaty za zorganizowanie pokazów. Hands-0n Universe docenia i popiera ich działalność, ale nie ma z niej żadnych korzyści. Uważamy że przenośne planetaria są tak ciekawym narzędziem edukacyjnym że w każdym razie warto je popierać, a fakt że w naszym kraju należą do sektora prywatnego nie ma tutaj nic do rzeczy. W konsekwencji, w tym dziale znajdą Państwo także linki do stron firm komercyjnych i materiały, których autorami są pracownicy tych firm.
Przenośne planetaria w Polsce:
Przenośne planetarium Astro Arena w Kaliszu.
Przenośne planetarium Astrolab w Poznaniu.
Przenośne planetarium Planeta Anuka w Warszawie.
Przenośne planetarium Ursa Major w Łodzi.
Przenośne planetarium Anikino w Krakowie.
Cyfrowe planetarium w Szczecinie
Planetarium Bajkonur w Świdnicy.
W przypadku pytań czy wątpliwości, proszę kontaktować się z nami korzystając z adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .
Przyroda: Ziemia w Układzie Słonecznym,
Ruch obrotowy Ziemi i jego następstwa,
Ruch obiegowy Ziemi i jego następstwa.
Cyfrowe planetarium w Szczecinie

Planetarium Astronomiczna Eureka w Szczecinie
Przenośne planetarium jest główną atrakcją interaktywnej wystawy poświęconej astronomii, zorganizowanej przez Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Wystawa zlokalizowana jest w wieży pod tarasem widokowym w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie na powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych.
Pompowane planetarium ma 6 metrów średnicy, co pozwala na prowadzenie seansów dla około 40 osób siedzących na krzesłach. Wewnątrz przy wejściu znajduje się multimedialny projektor ze specjalnym układem optycznym (składającym się ze zwierciadła płaskiego oraz sferycznego) umożliwiającym wyświetlanie obrazów na kopule. Dynamiczne obrazy dotyczą kosmosu i innych dziedzin przyrody, dzięki czemu cały układ tworzy rodzaj multimedialnego sferycznego kina popularyzującego nauki przyrodnicze. Rozdzielczość projektora: 1920 x 1080 pikseli. Powierzchnia kopuły – 56 metrów kwadratowych.
![]() |
![]() |
|
Kopuła planetarium w Szczecinie | W czasie seansu... |
Grupa odwiedzająca planetarium może wybrać typ seansu oraz tytuł filmu. Możliwe są też seanse mieszane. Wtedy po krótkiej 10 minutowej prezentacji na temat aktualnego wyglądu nieba, gwiazdozbiorów oraz budowy Układu Słonecznego wyświetlany jest jeden z trzech gotowych multimedialnych seansów poświęconych określonemu tematowi. W przygotowaniu jest czwarty seans.
Generalnie planetarium czynne jest w godzinach otwarcia Muzeum, tzn. codziennie, oprócz poniedziałków, z tym że w okresie zimowym grupy zorganizowane proszone są do zapowiedzenia swojej wizyty. Osoby indywidualne przychodzą głównie w weekendy. W sezonie planetarium będzie czynne w sposób ciągły.
Anikino - przenośne planetarium w Krakowie

Planetarium Mobilne Anikino
Kraków
Pokazy w Planetarium cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Anikino posiada profesjonalne, przenośne planetarium firmy StarLab. Do prezentacji Układu Słonecznego, Drogi Mlecznej i Mitologii Greckiej służą slajdy oraz przestrzenne cylindry, które w połączeniu z ciemnym wnętrzem Planetarium, stwarzają efekt bezpośredniego patrzenia w niebo. Możemy zaproponować Państwu prezentacja Układu Słonecznego oraz Konstelacji Gwiezdnych. Pokaz połączony jest z wykładem, który jest komentarzem do oglądanych zjawisk.
Planetarium ma wymiary: 6,5 m x 6,5 m x 3,5 m i jeżeli posiadają Państwo wystarczająco dużo miejsca na rozłożenie tego Planetarium, to byłaby to na pewno wielka atrakcja dla dzieci i dla ich rodziców. Zazwyczaj rozkładamy nasze Planetarium w pomieszczeniach typu sala gimnastyczna (wysokość minimum 3,5 metrów), ale organizujemy również pokazy na zewnątrz, jeśli są tylko sprzyjające warunki atmosferyczne (bezwietrza pogoda, brak opadów). Pokazy dostosowujemy do wieku obserwatorów, możemy zrobić pokaz zarówno dla dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum oraz dla dorosłych miłośników astronomii.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
Fot. Piotr Kędzierski | planetarium Anikino |
Pokaz w planetarium trwa 45 minut. Istnieje możliwość zrobienia kilku pokazów po kolei, ale pomiędzy pokazami muszą być 15-minutowe przerwy. Liczba uczestników pokazu: 25-30 osób.
Niebo w klasie

Planetarium Mobilne Ursa Major
Łódź
Pomysł założenia Mobilnego Planetarium URSA MAJOR powstał w roku 2009 - Międzynarodowym Roku Astronomii. Jako pasjonaci astronomii chcemy zaciekawić i przybliżyć zdawałoby się powszechną wiedzę o otaczającym nas świecie gwiazd i planet dzieciom, młodzieży i dorosłym. Działamy przede wszystkim w województwie łódzkim, ale możliwe są dalsze, po ustaleniu szczegółów, wyjazdy. Prowadzimy pokazy astronomiczne w profesjonalnym, przenośnym planetarium. Jest ono unikalnym narzędziem dydaktycznym, pozwalającym na pokazanie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie oraz zilustrowanie praw fizycznych rządzących ruchem ciał niebieskich. Dla młodszych i starszych to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat astronomii.
Istnieje również możliwość zarezerwowania Planetarium na pokazy w domach kultury, udział w festynie rodzinnym, firmowym spotkaniu integracyjnym lub urodzinach dziecka.
![]() |
|
Saturn... (planetarium Ursa Major) |
Dotknąć gwiazd...w przenośnym planetarium!

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
i Planetarium Mobilne Astrolab
Poznań
Lekcje astronomii, fizyki czy geografii „na żywo” pod sklepieniem nieba? Gwiazdy i planety przesuwające się po niebie, zaćmienia Słońca, gwiazdozbiory widoczne w różnych porach roku czy planety krążące dookoła Słońca pod kopułą planetarium? Takie lekcje zapamięta każdy uczeń, w ten sposób znacznie łatwiej może wyobrazić sobie i pojąć trudne tematy omawiane w szkole, jak np. fazy i zaćmienia Księżyca, ruch obiegowy i obrotowy planet dookoła Słońca lub pojęcia związane z miarą czasu i powiązać je z obserwowanymi na co dzień zjawiskami. I chociaż nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że planetarium jest unikalnym i niezastąpionym narzędziem dydaktycznym, to dla wielu nauczycieli lekcje w planetarium pozostają w sferze niespełnionych marzeń. Teraz już nie... Teraz, planetarium może przyjść do szkoły!
![]() |
|
Kopuła planetarium z tunelem (Starlab) |
Kliknij, by czytać dalej: dotknąć gwiazd...w przenośnym planetarium!
Przenośne planetarium Astro Arena w Kaliszu

Planetarium Mobilne Astro Arena
Kalisz
Zamknij oczy i wyobraź sobie gwiaździste niebo… Siedzisz wygodnie, wpatrujesz się w gwiazdy i przeżywasz KOSMICZNĄ PRZYGODĘ! Uczniowie poznają gwiazdy i gwiazdozbiory. Widzą siebie jako mieszkańców planety Ziemia. Ze wszystkimi przejawami. W Twojej własnej szkole, bez kosztownych wycieczek. W terminie uzgodnionym przez Ciebie. Wszystko jest perfekcyjnie przygotowane i umiejętnie podane przez doświadczonych animatorów. ZAPRASZAMY DO PRZENOŚNEGO PLANETARIUM!
![]() |
|
Fot. 1 Pod kopułą... (planetarium Astro Arena) |
Kliknij, by czytać dalej: przenośne planetarium Astro Arena w Kaliszu
Planeta Anuka - pierwsze warszawskie przenośne planetarium

Planetarium Mobilne Planeta Anuka
Warszawa
Przenośne planetarium prywatnej firmy Centrum Edukacyjne „Planeta Anuka”, prowadzonej przez dwoje zawodowych astronomów, jest pierwszym działającym w Warszawie tego typu narzędziem edukacji astronomicznej. Podstawowym elementem planetarium jest 5-metrowa nadmuchiwana kopuła firmy Planetarois, wykonana z tworzywa nieprzepuszczającego światła z zewnątrz. Zapewnienie całkowitej ciemności jest niezbędne dla uzyskania odpowiedniej wyrazistości pokazywanych gwiazd, innych obiektów i zjawisk astronomicznych.
Multimedialny, cyfrowy system projekcyjny, ustawiony przy ścianie kopuły, składa się z przenośnego komputera, rzutnika o wysokiej rozdzielczości i kontraście oraz sferycznego lustra, które odbija wyświetlany z komputera i rzutnika obraz na półkoliste sklepienie kopuły. Uzyskujemy w ten sposób przestrzenny i, co najważniejsze, ruchomy obraz dający wrażenie patrzenia w rzeczywiste, rozgwieżdżone niebo.
Pokazy mogą odbywać się w dużych pomieszczeniach z dostępem do prądu, na przykład w sali gimnastycznej lub dużej sali lekcyjnej o minimalnej wysokości 3m. Optymalna liczba widzów podczas seansu nie powinna przekraczać 25 osób. Pokazy są zróżnicowane pod względem tematyki, zakresu i użytych środków, tak aby dostosować je do wieku uczniów, poczynając od dzieci w wieku przedszkolnym, przez wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum, kończąc na liceum.
![]() |
|
Fot. 1 Gwiazdy... (planetarium Anuka) |
Kliknij, by czytać dalej: Planeta Anuka - pierwsze warszawskie przenośne planetarium