W stronę Księżyca: MOONKam dla każdego.

 
Jacek Kupras
http://www.djkupras.blogspot.com/

  

Już w marcu NASA zaprasza nas na Księżyc! Uczniowie będą mogli korzystać z kamer zainstalowanych na pokładzie satelitów GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory).


Najlepsze jest to, że podobnie jak w przypadku projektu EARTHKam, polskie szkoły są 'eligible', to znaczy mogą się zarejestrować i wziać udział w najbliższej misji, która rozpocznie się już w marcu.

   Zacznijmy od krótkiego filmu, przedstawiającego "drugą stronę Księżyca", widzianą "oczami" sond GRAIL.
 

 
Księżyc dla każdego
MoonKam

 

 

Rejestracja i udział w programie wymaga znajomości angielskiego. Pozwoliłem sobie jednak zrobić pewien eksperyment i wczytując stronę uruchomiłem usługę tłumaczenia wbudowaną w moją przeglądarkę. Ponieważ używam Chrome'a, to po każdym wczytaniu nowej obcojęzycznej strony ukazuje mi się widok jak poniżej:
 
 

 

chrome tłumacz

Ponieważ tłumaczenia z angielskiego na polski bywają dość "koślawe", z reguły wolę oryginalny tekst. Tym razem jednak postanowiłem zaryzykować, kliknąłem w przycisk Tłumacz i ...:

rejestracja po polsku...

Choć wynik miejscami wygląda humorystycznie, to zawartość strony stała się zrozumiała nawet dla osoby totalnie nieznającej angielskiego. Kliknąłem następnie Register Now wywołujący formularz rejestracji:

formularz

W tym przypadku tłumaczenie wyszło jeszcze lepiej, na przetłumaczonej stronie praktycznie nie ma językowych "dziwolągów". Jak widać z wypełnieniem formularza rejestracji nie powinno być problemu, z wyjątkiem rzecz jasna pewnego drobiazgu którym jest chęć.

Na zakończenie mam jeszcze ciekawostkę, na którą trafiłem u Bruce'a Irvinga (fajnie, że jednak od czasu do czasu Bruce daje znać że żyje). Pisze on o francuskiej grupie Air, która stworzyła ścieżkę dźwiękową do niemego filmu z 1902r. "Wyprawa na Księżyc". Na płycie znalazł się również sam film, w nowej, pokolorowanej wersji. Z jego fragmentem można zapoznać się na YouTube. Film w wersji oryginalnej można obejrzeć w sieci - odsyłam do tekstu Tropami Galileusza. Nieżłe kino :)który powstał w prawie trzy lata temu, w trakcie Międzynarodowego Roku Astronomii. Tak przy okazji - wówczas to właśnie luty był dedykowany Księżycowi. Opracowane na tamtą okazję materiały edukacyjne nic nie straciły ze swej aktualności i mogą się przydać również gdy będziemy się zastanawiać nad wyborem celów dla kamer MoonKamu. I pomyśleć, że wszystko to zaczęło się od Galileusza. Ciekawe, co On by wybrał?