EARTHKam i wyspa Robinsona


 
  
Cruzoe
Zapraszam do wspólnej wycieczki po naszej planecie.
Wehikułem, który przeniesie nas z klasy szkolnej prosto w różne, często niedostępne miejsca na Ziemi będzie nie mnie ni więcej, tylko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna!

A patronem naszej podróży niech zostanie nie kto inny a Alexander Selkirk, szkocki żeglarz, którego losy były inspiracją dla Daniela Defoe, autora słynnej powieści "Robinson Cruzoe".

 
   Najpierw jednak opowiem Wam co to właściwie jest EARTHKam:

EarthCam - witamy na pokładzie:)
 
 
 
 

Wyspa Robinsona EARTHKam
 
 
 
 


Cruzoe"Cinque Ports skierował się w kierunku niezamieszkałego archipelagu Juan Fernandez w celu dokonania niezbędnych napraw oraz uzupełnienia zapasów żywności i wody. Galeon zacumował w pobliżu wyspy znanej wówczas jako Más a Tierra (obecnie Robinson Crusoe). W tamtym okresie Selkirk miał złe przeczucia dotyczące przyszłości okrętu, z powodu jego uszkodzeń powstałych wskutek długotrwałej podróży. Szkot próbował przekonać innych członków załogi, aby porzucić statek, tymczasowo osiedlić się na bezludnej wyspie i poczekać na inny okręt. Nikt nie podzielił jednak obaw Selkirka, zaś jego buntownicze zachowanie nie mogło ujść płazem. Kapitan Cinque Ports, Thomas Stradling, zaproponował Szkotowi, że zgodnie z jego życzeniem, pozostawi go samego na wyspie Más a Tierra. Selkirk natychmiast pożałował swojej decyzji, lecz był zbyt uparty aby odmówić. Tuż przed ostatecznym odpłynięciem Cinque Ports, Szkot próbował jednak gonić galeon wzywając załogę do powrotu. Wołania oraz prośby okazały się bezskuteczne i Alexander Selkirk został pozostawiony samemu sobie na bezludnej wyspie. Zostawiono mu jedynie muszkiet i niewielką ilość prochu, nóż, podstawowe narzędzia ciesielskie, odzież, linę oraz Pismo Święte. Tymczasem obawy Selkirka okazały się słuszne, gdyż Cinque Ports zatonął niespełna miesiąc później tracąc większość swej załogi, jednak Szkot nie mógł wtedy o tym wiedzieć." - to tylko jeden ze smaczków, na który trafiłem bawiąc się EarthKam'em. A wszystko za sprawą wyspy, która znalazła się w zasięgu kamery znajdującej się na pokładzie ISS:

wyspa Robinsona Cruzoe

Zaintrygowany, co wyspa ma wspólnego z Robinsonem Crusoe, trafiłem w Wikipedii na historię szkockiego korsarza, Alexandra Selkirka, którego przymusowy pobyt na tej wyspie stał się najprawdopodobniej inspiracją dla Daniela Defoe, gdy tworzył powieść o słynnym rozbitku. Niestety, z wykonaniem zdjęcia Wyspy Robinsona poszło gorzej.

 

Zamawianie zdjęcia Wyspy Robinsona

 

Choć po naciśnięciu Request a Photo przepisałem wiernie dane do widocznego powyżej formularza, efektem który dwa dni później uzyskałem były tylko chmury. Cóż, zdarza się, na pogodę nie ma mocnych – a może po prostu wyspa wciąż strzeże swych tajemnic? Nie zawsze jednak były problemy z pogodą, o czym świadczy chociażby to zdjęcie:

zdjęcie Wyżyny Tybetańskiej

Przedstawia ono fragment krajobrazu Wyżyny Tybetańskiej. Ciekawie ma się ono do widoku, który sugerował formularz w momencie gdy zamawialiśmy jego wykonanie:

Wyżyna Tybetańska

Gdzie jest to wielkie jezioro, które powinno znaleźć się się również na zdjęciu? To tylko jedno z wielu pytań, na które będę musiał sobie odpowiedzieć, aby móc w pełni wykorzystać możliwości EarthCamu.
Ogółem wykonaliśmy 200 zdjęć. Można je przejrzeć posługując się listą którą umieściłem na Slideshare. Listę można również pobrać jako plik .xls.

Komentarze znajdujące się w rubryce Status oznaczają: Taken - zdjęcie wykonano, wystarczy kliknąć link; Camera system unavailable - system niedostępny, nie wykonano zdjęcia; Locked Uplinked - dane przesłano na ISS, czekamy na zdjęcie; Locked CCFed - dane dotyczące zamówionego zdjęcia dołączono do pliku, który czeka na wysyłkę na stację ISS.  Warto zwrócić uwagę, jak wiele zależało od pogody. Warto też przyjrzeć się ograniczeniom związanym chociażby z tym, że nie zawsze system wykonujący zdjęcia był dostępny. Zamawiając zdjęcia wykonywaliśmy również zrzuty ekranowe, które umieściłem w tym albumie Picassy.

 
alt=a target=